Prednáška: RÓMOVIA – NAŠI STAROVEKÍ PRÍBUZNÍ

Prednáška: RÓMOVIA - NAŠI STAROVEKÍ PRÍBUZNÍ

Termín: od 6.7.2024, 14:00 do 6.7.2024, 16:00

VSTUP ZDARMA

 

V Draškovičovom kaštieli v Čachticiach sa bude koncertovať! A nielen to!

V novozrekonštruovanom Draškovičovom kaštieli v Čachticiach sme si pre vás pripravili zaujímavé podujatie, ktoré sa uskutoční v sobotu 6.7.2024 o 14:00.
 
Zaujíma vás, odkedy žijú Rómovia na Slovensku a odkiaľ na naše územie vlastne prišli alebo prečo je slovenčina podobná rómčine? Tak si určite nenechajte ujsť prednášku „Rómovia – naši starovekí príbuzní“ plnú zaujímavých informácií, ktorými vás prevedie múzejný pedagóg Trenčianskeho múzea v Trenčíne a etnológ Mgr. Filip Obertáš.
Na prednáške sa tiež dozviete, či máme s Rómami rovnakých predkov alebo aj to, aké plány mala v minulosti s Rómami panovníčka Mária Terézia.
 
Cieľom prednášky je zboriť resp. minimalizovať negatívnu dichotómiu „my a oni“, vytvárajúcu xenofóbiu a iné rozdiely a rozbroje v spolužití Rómov a Slovákov. Zároveň chceme prezentovať, že na tvorbe slovenskej kultúry sa nepodieľali len Slováci ale aj Rómovia či iné etniká žijúce na území Slovenska.
 
Po odbornej prednáške bude nasledovať vystúpenie rómskej hudobnej skupiny Romano Jilo (Cigánske srdce), ktorá zahrá a zaspieva tradičné rómske piesne. Hudba bude podporovaná tanečnými prejavmi tradičnej rómskej choreografie.
 
Začiatok programu bude o 14:00 v obrazárni Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach.
Vstup na podujatie je ZDARMA.
 
Podujatie prebehne v rámci projektu "Revitalizácia Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach", ktorý bol financovaný z fondov EHP a Nórska a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, Trenčianskym samosprávnym krajom a Trenčianskym múzeum v Trenčíne.
 

Všetci ste srdečne vítaní!

 

Miesto konania: Draškovičov kaštieľ, Čachtice

Organizátor: Trenčianske múzeum v Trenčíne

Image

Autor: Trenčianske múzeum v Trenčíne