Rekonštrukcia Draškovičovho kaštieľa úspešne napreduje

Rekonštrukcia Draškovičovho kaštieľa úspešne napreduje

Projekt „Revitalizácia Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach“ úspešne napreduje a už v budúcom roku nás čaká jeho slávnostné znovuotvorenie.

Presvedčil sa o tom aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška na kontrolnom dni, ktorý sa na stavbe konal dňa 30.5.2023 za prítomnosti zamestnancov úradu TSK, riaditeľa Trenčianskeho múzea v Trenčíne Petra Martiniska, predstaviteľov obce Čachtice a zástupcov zhotoviteľa stavby.

V rámci rekonštrukcie boli doposiaľ kompletne zrekonštruované podlahy, omietky, rozvody inžinierskych sietí, zrealizovalo sa stuženie budovy a kompletná výmena okien, v rámci pivničných priestorov bolo inštalované nové podlahové kúrenie a v obvodových múroch bola vykonaná chemická injektážna clona proti vlhkosti. Stavebné práce budú naďalej pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Znovuotvorenie kaštieľa je plánované v prvej polovici roku 2024.

V zrekonštruovanom Draškovičovom kaštieli budú inštalované nové, moderné expozície, turisticko-informačné centrum, kultúrno-kreatívne centrum aj štýlová kaviareň.  „V rámci expozícií sa zameriame na Alžbetu Báthoryovú, vinárstvo v Čachticiach, spolok Tatrín či dobové bývanie v kaštieľoch. Časť priestorov chceme využiť na múzejnú pedagogiku, prednášky, svadby či spoločenské udalosti,“ doplnil riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne Peter Martinisko.

 „Príprava projektu trvala niekoľko rokov. Som rád, že sa nám podarilo uspieť a časť rekonštrukcie kaštieľa môže byť financovaná z finančného mechanizmu EHP. Obnova vrátane nových expozícií a zriadenia kaviarne bude stáť približne 2,8 milióna eur. Z tejto sumy je 800.000 eur príspevok z grantu EHP, “približuje náklady a financovanie tohto projektu Jaroslav Baška.

Starostka obce Čachtice Erika Ondrejková uviedla: „Bude to úžasné prepojenie medzi Čachtickým hradom a múzeom a verím, že turisti sa v našej obci vyžijú a nájdu tu uspokojenie.“

Súčasťou rekonštrukcie bude aj úprava záhrady, ktorá poskytne nové možnosti kultúrneho vyžitia a doplní celkový vizuál tejto vzácnej národnej kultúrnej pamiatky.